כמה אחוז פנסיה יורד מהמשכורת שלכם באמת?

כמה אחוז פנסיה יורד מהמשכורת

במאמר זה נדון בנתון של כמה אחוז פנסיה יורד מהמשכורת? פנסיה, אותו מושג שרבים שומעים אותו במהלך החיים, לעיתים מבינים על מה בדיוק הוא מדבר ולפעמים פחות, רק יודעים שמדובר על תשלום כלשהו שיורד מהמשכורת החודשית כמו שיורד מס הכנסה, ביטוח לאומי כדומה.

מהי פנסיה ומה המטרה שלה?

פנסיה היא למעשה סוג של חסכון אותו אדם עובד חוסך במשך חייו, וכאשר הוא מגיע לגיל פרישה הכסף שנצבר משולם לו כקצבה חודשית ממנה הוא צריך להתקיים.

כאשר אדם הוא שכיר, המעסיק הוא זה שאחראי על הפרשת התשלום של הפנסיה והפקדה שלה באפיק אותו בחר העובד, כאשר ההפקדה לקרן הפנסיה יכולה להיות לביטוח מנהלים, קופת גמל או קרן פנסיה.

לכל אחד מהאפיקים יתרונות וחסרונות. בסופו של דבר יש להפרשה לפנסיה חשיבות גבוהה ביותר שכן מהכסף הזה האדם יתקיים לאחר שיפסיק לעבוד ולא תהיה לו יותר הכנסה חודשית קבועה, למעט הפנסיה והקצבה של ביטוח לאומי.

איזה סוגי אפיקי פנסיה קיימים היום?

נכון להיום מדינת ישראל מחייבת כל אדם להפקיד הפקדות לקרן פנסיה בין אם מדובר על אדם שהוא שכיר ובין אם מדובר על עצמאי.

אפיקי הפנסיה הקיימים היום לשכירים הם הפרשה לקרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל.

קופת גמל להשקעות למשל נחשבת לאפיק חסכון מאוד בסיסי ואינה כוללת ביטוח חיים או אובדן כושר עבודה, מנוהלת על ידי בית השקעות או אחת מחברות הביטוח.

קרן פנסיה מאוד דומה לקופת גמל אך התווספה לה אופציה של ביטוח אובדן כושר עבודה או כיסוי למקרה מוות. ביטוח מנהלים מבוסס על קופת גמל אשר יש לו גם ביטוח של אובדן כושר עבודה, כיסוי למקרה מוות זהו אפיק בו כל הכספים מושקעים בשוק ההון.

כמה אחוז יורד מהמשכורת לטובת הפנסיה?

שכירים רבים אינם יודעים מה האחוז שמופרש להם לטובת החסכון הפנסיוני.

ההפרשה לקרן פנסיה של שכיר מתחלקת בין העובד למעביד כאשר האחוז אשר מופרש לטובת החסכון עומד על 18.5% משכרו של העובד.

החלוקה בין העובד למעביד היא שהעובד מפריש 6% מהסכום, 12.5% מפריש המעסיק אך הסכום הזה מתחלק לרכיב של הפיצויים שעומד על 6% מתוך 12.5%.

לשכיר יש אפשרות להפריש סכום גבוה יותר לקרן הפנסיה ולהגדיל את האחוז שלו ל- 7% במקום ה- 6% הנהוגים.

חשוב לדעת שקיימת הגבלת מקסימום להפרשה ולא ניתן להפריש כל אחוז שרוצים אך חשוב לדעת שיש אפשרות של כל שכיר לפתוח קרן פנסיה נוספת שאינה קשורה למעסיק ולהפקיד שם הפקדות חודשיות בהתאם לרצונו וכראות עיניו.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email